Strona główna » Budki lęgowe » Budka lęgowa typ A

Budka lęgowa typ A

Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Budki lęgowe dla ptaków - typ A

Budki lęgowe typu A są bardzo podobne do typu A1, jednak rozmiar otworu wlotowego jest większy, niż w typie A1. Są to najmniejsze budki oraz jedne z najpopularniejszych. W skrzynkach lęgowych typu A zasiedlają się takie gatunki ptaków jak:

  • wróbel,

  • mazurek, 

  • sikora bogatka,

  • muchołówka żałobna,

  • sikora modra,

  • pieszka,

  • czubatka, sikora sosnówka. 

Typ A rozmiarem nie różni się od typu A1, jednak średnica otworu wlotowego wynosi 3,3 cm, dzięki czemu większe ptaki jak np. wróble, sikorki czy mazurki bez problemu mogą wlecieć do skrzynki. Budki posiadają możliwość otworzenia ściany bocznej lub przedniej, dzięki czemu w łatwy sposób można wyczyścić wnętrze budki. Czyszczenie budki powinno się wykonywać raz do roku. Jeśli tego nie zrobimy, ptaki nie wybiorą budki jako domek, bądź dobudują gniazdo wewnątrz budki, przez co staną się łatwym łupem dla większych drapieżników. 

Skrzynki lęgowe w naszym sklepie nie posiadają półki przed otworem wlotowym, która jest zbędna dla ptaków. Jednak jest pomocna dla drapieżników, którzy czyhają na jaja bądź pisklęta. Oferujemy budki dla ptaków wykonane z surowego drewna, a także budki  impregnowane. Te drugie będą bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, z kolei surowe będą idealne do naturalnego środowiska ptaków. Oba rodzaje sprawdzą się równie doskonale. 

Jak montować budki lęgowe - typ A?

Budki dla ptaków powinno się wieszać wśród drzew liściastych, iglastych, w parku i ogrodzie, a nawet na budynkach. Modele BL-1 i BL-2 zostały wyposażone w listwę, dzięki której w łatwy sposób można zamontować budkę do drzewa. 

Jeśli niezbędne jest rozwieszenie budek na budynku, warto wybrać model BL-4 lub BL-5. Posiadają płaską listwę na szerokość budki, dzięki czemu budka idealnie będzie przylegać do ściany budynku. 

W zależności od środowiska, ważna jest wysokość oraz odległość między budkami. Sikorki są to ptaki, które latają niżej, z kolei np. wróble - wyżej. Dlatego ważne jest, dla jakich ptaków montujemy budki lęgowe. Optymalna wysokość, na jakiej powinny znajdować się skrzynki to 1 - 4,5 metra wysokości. Przed zawieszeniem powinniśmy się upewnić, czy nie stanowią łatwego celu dla psów, kotów itp. 

Odległość między budkami teoretycznie powinna wynosić 30-50 m. Wiele jednak zależy od rozkładu drzew bądź ptaków, jakie występują w danym środowisku. Jeśli w budkach będą mieszkać wróble, odległości można zmniejszyć. 

Kiedy zawiesić budki lęgowe dla ptaków ?

Okres, w którym najczęściej zawiesza się budki lęgowe przypada na wczesną wiosnę. Zakłada się, że powinno się je zawiesić do końca lutego, najpóźniej do 15 marca. Jednak wiele zależy np. od czynników atmosferycznych. Niektóre ptaki przylatują później, dlatego dla nich budki można zawiesić na przełomie marca i kwietnia. 

Skrzynki lęgowe można zawiesić także jesienią, dzięki czemu będą stanowić schronienie dla ptaków na okres jesienno-zimowy. 

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu